Gra logiczna Lonpos 4D
Gra Lonpos 4D to zestaw dwu i trójwymiarowych gier dla dwóch osób. Każdy z graczy ma do dyspozycji własną kasetkę z klockami a w niej aż 324 zadania dwuwymiarowe i 108 zadań trójwymiarowych - łącznie gra Lonpos 4D to aż 432 wyzwania! W zestawie znajdują się cztery książeczki z zadaniami. Zaleca się rozwiązywanie zadań po kolei najpierw z pierwszej, potem drugiej i kolejnych książeczek. Można oczywiście grać indywidualnie, w tym przypadku pomocna będzie zawarta w zestawie klepsydra odmierzająca nam czas w którym powinniśmy się zmieścić rozwiązując każde kolejne zadanie. Jednakże ten model Lonpos polecany jest szczególnie tym, którzy lubią rywalizację. Za pomocą dołączonej do zestawu kasetki z kostkami wylosujcie numer zadania - zielona kostka wskazuje poziom, konfiguracja czerwonej i czarnej numer zadania. Ułóżcie klocki w swoich kasetkach zgodnie z ilustracją zadaniową a następnie pozostałe klocki tak, by wypełnić całą kasetkę. Wygrywa oczywiście ten, kto pierwszy poradzi sobie z wyzwaniem. Pamiętajcie, iż klocków z konfiguracji startowej nie należy przemieszczać.
Do zestawu dołączone są także kredki odpowiadające kolorom klocków. Za ich pomocą można notować sobie rozwiązania poszczególnych zadań kolorując wolne pola na ilustracjach zadaniowych.
Gra trójwymiarowa
Zadania od 325 do 432 to zadania trójwymiarowe polegające na budowaniu piramidy. Zasady gry są podobne jak w grze dwuwymiarowej. Losujecie numer zadania, układacie konfigurację startową zgodnie z daną ilustracją zadaniową a następnie układacie pozostałe klocki tak, by stworzyć piramidę. Wygrywa oczywiście ten kto zakończy zadanie pierwszy. Budując piramidy od numeru 325 do 336 korzystacie z mniejszej podstawy na odwrocie kasetki i nie wykorzystujecie 5 klocków (zgodnie z wykreślonymi przy poszczególnych zadaniach). Do kolejnych zadań należy wykorzystać już wszystkie klocki i większą podstawę.
Zadania od 415 do 432 to prawdziwe wyzwanie, gdyż konfiguracja startowa zawiera tylko jeden klocek, którego konkretne ułożenie znamy, drugi klocek jest jedynie zasygnalizowany- wiemy gdzie ma punkt zaczepienia ale sami decydujemy o kierunku jego położenia. I tu zaczyna się prawdziwa zabawa!